Üstün Zeka ve Yetenekli Çocukların Sorunları

Okullarda genellikle normal zihinsel kapasiteli çocuklara yönelik eğitim programı uygulanırken, üstün yetenekli çocuklar bir süre sonra kendilerini doğal olarak sınıftan soyutlamaktadırlar. Bazıları derslerde sıkıldıkları için dinlemekten vazgeçip dikkat ve öğrenme sorunları yaşarken bazıları da davranım bozuklukları sergilemektedirler. Okulun ilk günlerinde sıradan bir öğrenciyken, zamanla hiperaktif ve dürtüsel davranışlar sergiledikleri için, öğretmenlerini de yanıltabilirler. Sıklıkla hiç hak etmedikleri uyarı ve yaptırımlarla karşılaşabilir, gittikçe okuldan uzaklaşabilirler. Yaşıtlarına oranla daha zeki oldukları halde gerekli yönlendirme yapılamadığında performansları ve benlik saygıları düşebilir.

Üstün çocukların sosyal, duygusal, akademik ve psikolojik sorunları katlanarak çoğalmadan rehberlik hizmeti almaları gerekmektedir.

Merkezimizde WISC-R testi sonuçları ve klinik bulgular eşliğinde kendi yaş çizgisinin üstünde potansiyeli olan çocuk ve ergenlere Rehberlik ve Danışmanlık yapılmaktadır. Duygulara yönelik çalışmalar, dikkatini uzun süre koruyabilme ve geçmişte yaşadığı travmatik anılardan kurtulabilme gibi önemli sorunlar terapi planı içinde yer almalıdır. Aileyi bu konuda bilinçlendirip okul ile işbirliğine geçilir.Üst sınıflarda bunlara ek olarak, sınav koçluğu ile ilgi ve yetenekleri doğrultusunda meslek seçimi ve kariyer danışmanlığı yapılır.