• LinkedIn

Çocuklarda Uyku Bozukluğu, Gece Terörü & Kâbuslar

Haz 4, 2018   //   by HAKAN GEZEN   //   Makaleler  //  No Comments

Uyku, yaşamımızın üçte birinin geçtiği, organizmada kendine özgü aktivitelerin oluşuğu bir süreçtir. Uyku çevremizuyku bozuklugu makalesi içine ile olan bağlantımızın kesilmesidir. Aslında anne- babaların çoğu çocuklarının nadiren uykudan ağlayarak uyandığını, ancak çocuğun kolaylıkla uyanıp, kendini güvende hissedip yeniden uyuyabildiği bir başka durumu da tarif ederler. Bu durum ise halk arasında kabus, tıpta ise nightmare olarak adlandırılan bir başka uyku bozukluğu tipidir. Çocuklarda uyku sorunları, genellikle 2 yaşlar civarlarında oluşur. En sık görüleni de uyumada zorluk yaşamadır. Erkeklerde daha fazladır. Her çocuğun uyku gereksinimi farklıdır. 9 aydan 3 yaşa kadar ortalama 11-12 saat gece uykusu, 2-3 saat de gündüz uykusu(öğleden sonra) yeterlidir. Uyku sorunları her çocukta bir değil çocuklar arasında çok büyük farklılıklar olabilir. Kimi çocuk en ufak seste uyanırken, kimisi de bu sesten hiç etkilenmez.
Gece korkusunda çocuklar ağlarken gece teröründe bu durum çığlık atarak derin uykularından uyanma ile görülür. Aşırı korkan çocuk, neden korktuğunu bile anlatamaz. Sabah olduğunda ve gece neler gördüğünü sorduğunuzda hiçbir şey hatırlamaz. Çocuğunuzda buna benzer bir sorun varsa, mutlaka çocuk nöroloji uzmanlarına ve çocuk psikiyatri uzmanlarına gitmeniz gerekir. Ortalama yedi yaşından sonra azaldığı bilinmektedir. Özellikle çocuk derin uykusundan zıplar gibi uyanıyor ve çığlık içinde ağlıyorsa ilk soluk alacağınız yer biyolojik incelemelerin yapılacağı kişi ve kurumlar olmalı unutmayın.
Karanlıkta her yer olduğundan farklı görünür. Gölgelerin değişik şekilleri vardır. Kitaplar bir hayvan gibi veya duvara yaslanmış bir bebek hareket ediyormuş gibi görünebilir. Tekrar rahat bir şekilde uyuyabilmesi için gece lambası, kendisini güvenli hissedebileceği bir oyuncak, sizin ona olan sevginizi ona hatırlatıcı sembolik bir eşya daha rahatlamasını sağlayacaktır.
Uyku ve uyanıklık hakkında kendi farkındalığınız ne kadar yüksekse, çocuğunuza da o oranda yardımcı olabilirsiniz. Bu problemle alakalı ilaç tedavisi henüz mevcut değildir. Benzer bir sorun yaşıyorsanız bir çocuk doktoruna başvurabilirsiniz. Merkezimizde bu yönde çalışmalarımız bulunmaktadır.

Detaylı iletişim bilgisi için tıklayınız.

Leave a comment